top of page

Вступна кампанія 2024:
 що варто знати абітурієнтам

У 2024 році зміняться деякі правила при прийомі у вищі навчальні заклади Україні - на здобуття освіти ступеня бакалаврату та магістратури.

1.jpg

Про це йдеться у проєкті Порядку прийому на навчання для здобуття вищої освіти у 2024 році.

Що зміниться для вступників, розповідає РБК-Україна (проєкт Styler) з посиланням на Osvita.

  

 

 

 

Вступ до закладів вищої освіти відбуватиметься на підставі результатів национального мультипредметного тесту (НМТ). Основною новацією проведення вступної компанії стане збільшення кількості предметів до чотирьох.

Обов'язкові тести:

  • Українська мова

  • Математика

  • Історія Україна

  • Предмет на вибір:

  • Українська література

  • Географія

  • Біологія

  • Фізика

  • Хімія

  • Англійська мова

  • Німецька мова

  • Французька мова

  • Іспанська мова

 

Друге важливе нововведення: вступники на мистецькі та спортивні спеціальності не лише проходитимуть творчий конкурс, як це було в попередні роки, а й складатимуть мультитест.

Замість результатів НМТ 2024 року, можна буде скористатися результатами НМТ 2022, НМТ 2023, ЗНО 2021 чи матурального іспиту.

Усі вступники у 2024 році братимуть участь у конкурсному відборі з використанням однакового розрахунку конкурсного балу.

Вступники будуть допускатись до конкурсного відбору на бюджетні місця в разі наявності конкурсного бала не менше ніж 130 (до абітурієнтів - дітей загиблих захисників України ця умова не застосовуватиметься).

Для спеціальностей "Право", "Публічне управління та адміністрування", "Міжнародні відносини", "Фармація, промислова фармація", "Стоматологія", "Медицина", "Педіатрія" конкурсний бал для вступу не може бути меншим ніж 150 балів.

Для розрахунку конкурсного бала абітурієнтів використовуватимуться вагові коефіцієнти предметів НМТ, які будуть збережені з 2023 року.

У вступній кампанії 2024 року не планується використовувати середні бали раніше здобутих документів про освіту та сільський коефіцієнт.

Натомість як і у 2023 році, буде використаний регіональний та галузевий коефіцієнти.

У 2024 році передбачено збереження пільг та пільгових категорій, зокрема для жителів тимчасово окупованих територій. Водночас скасований вступ без результатів НМТ на контракт на спеціальності, які мають особливу державну підтримку.

Також скасований вступ без ЄВІ та ЄФВВ у магістратуру за тим самим джерелом фінансування на ту ж саму спеціальність у виш, який закінчив випускник бакалаврату поточного року, який проживає на тимчасово окупованій території.

Абітурієнтам 2024: з чого розпочати підготовку до вступу

2.png

Незабаром розпочнеться вступна кампанія 2024. Поки чекаємо, коли затвердять порядок і правила вступу, — абітурієнти вже можуть розпочати підготовку — у цьому допоможе досвід вступу 2023. Розробили для вас алгоритм, який допоможе правильно використати час і діяти послідовно.

Оберіть, на кого вчитися

Складіть перелік професій, які вам цікаві або до яких ви маєте здібності. Коли обиратимете професії, керуйтеся інструкцією Як вибрати, на кого вчитися. Добре подумайте, ким та де ви зможете працювати після закінчення університету, які є перспективи за цим профілем.

Також дізнайтеся, які професії стануть актуальними після війни, щоб орієнтуватися на тенденції на ринку праці. Врахуйте й запити держави, адже окремим спеціальностям надається особлива підтримка, тому на деякі з них уряд збільшує кількість бюджетних місць.

Якщо ви чітко визначитеся з галуззю навчання, вам буде легше готуватися. Адже ви зможете зосередитися саме на тих предметах, які обов’язкові для вступу на обрану професію.

Подивіться, де можна вчитися за обраними професіями

Радимо використовувати найбільший каталог ЗВО та коледжів України, де ви зможете переглянути, у яких вишах можна здобувати вищу освіту за тими напрямами, які вас цікавлять найбільше. Для вашої зручності ми додали у розділи ЗВО та Коледжі освітні програми та калькулятор розрахунку бала НМТ. Вони допоможуть зорієнтуватися в умовах вступу, змісті навчальних програм, а також приблизно оцінити, з якими балами в певному закладі ви можете пройти на бюджет.

Вибрати університет вам допоможе рейтинг 200 найкращих українських закладів вищої освіти, адже до нього потрапили виші, які мають найкращий рівень підготовки студентів.

З’ясуйте, які випробування потрібно скласти для вступу

НМТ — у 2024 році абітурієнти складатимуть тести з 3 обов’язкових предметів та 1 предмета на вибір. Про це докладніше у новині Що відомо про вступ 2024 та у телеграм-каналі для вступників.

Творчий конкурс — це додаткове випробування для вступу на творчі та спортивні спеціальності, під час якого потрібно продемонструвати свої здібності та навички. Вступники на творчі спеціальності у 2024 році також складають НМТ. Подивіться, які особливості проведення творчого конкурсу були торік, щоб зрозуміти, як варто готуватися до випробування.

Співбесіда — передбачає оцінювання знань з певних предметів відповідно до програм ЗНО/НМТ. У 2023 році за співбесідою вступали на контракт на спеціальності, яким надається спеціальна підтримка, а також вступники з тимчасово окупованих територій. У 2024 році вступники з тимчасово окупованих територій та територій, де ведуться бойові дії, будуть також вступати за співбесідою.

Мотиваційний лист — обов’язковий документ для вступу, де вам потрібно розказати про свої досягнення та аргументувати, чому обрали певну професію та заклад для навчання. Подивіться зразок мотиваційного листа та поради, як його правильно писати.

Почніть готуватися до вступних випробувань

Підготовка має бути систематичною, а не час від часу. Тому сплануйте, як вам буде зручніше готуватися до вступу. Наприклад, можна створити планувальник/ календар / щоденник, де ви по датах розпишете, яким предметам приділятимете час.

Тренуйтеся на онлайн-тестах

Ознайомтеся з демонстраційними варіантами НМТ на сайті УЦОЯО. Це допоможе зрозуміти специфіку завдань. Зокрема завдання НМТ передбачають вибір однієї відповіді з кількох запропонованих, зазначення короткої відповіді, встановлення логічних пар. Щоб зорієнтуватися, чи маєте ви прогалини з певних тем, використовуйте тренажер з онлайновими тестуваннями.

Продумайте формат підготовки

  • Самостійно. Для самостійної підготовки до вступу 2024 використовуйте безоплатні освітні ресурси для підготовки до НМТ, а також спеціальну літературу та навчальні комплекти. Подивіться відеоуроки у Всеукраїнській школі онлайн із роз’ясненнями окремих тем, а також шукайте тематичні майданчики для обміну досвідом з іншими абітурієнтами. Або запустіть з друзями челендж, на кшталт вивчаємо 21 день тему з історії «Україна в умовах незалежності». Можете при бажанні ділитися своїми досягненнями та відкриттями з вивченої теми у соцмережах або групах, де ви спілкуєтеся з друзями. Також можете звернутися до батьків, щоб вони допомогли перевірити ваші знання за допомогою питань / дискусій.

  • Репетитор. Як обрати репетитора, з яким ви досягнете найкращих результатів, читайте в матеріалі Як вибрати репетитора. При виборі викладача можете орієнтуватися на відгуки абітурієнтів минулих років — шукайте їх у соцмережах у тематичних групах / спільнотах.  Але не забувайте, що успіх вступу залежить здебільшого від вашої старанності та наполегливості.

  • Групові заняття. Курси з підготовки до НМТ стимулюють до навчання завдяки здоровій конкуренції та увазі викладача. Ви можете обрати зручний для себе онлайн або офлайн-формат.

  • Курси при закладі освіти. Якщо ви вже чітко визначилися із ЗВО для вступу, поцікавтеся на сайті приймальної комісії, чи проводять викладачі підготовчі курси та як можна на них записатися. Минулого року при розрахунку конкурсного бала у формулі враховувалися оцінка за навчання на підготовчих курсах відповідного ЗВО. Ще невідомо, чи будуть у 2024 році впливати курси вишів на конкурсний бал, але це можливість підстрахуватися і підвищити власні шанси на вступ.

Тренуйте пам’ять

Для кращого розуміння матеріалу задійте більше типів пам’яті: слухову, зорову, моторну. Щоб краще запам’ятовувати прочитане, уявляйте, про що говориться, робіть схематичні записи, таблиці, опорні конспекти. Але не перевантажуйте свої нотатки довгими реченнями. Для виділення головного використовуйте маркери.

Великі тексти розділяйте на блоки. І опрацьовуйте їх поступово. Після прочитання переказуйте вголос прочитану частину, і тільки потім починайте працювати з іншою. Можете навіть записувати свої перекази важких тем на диктофон і переслухувати за можливості, наприклад, у дорозі. Читайте більше порад, як працювати з інформацією, у статті Поради з підготовки до НМТ та ЗНО. Як краще запам’ятовувати та обробляти інформацію?

Заповніть інформаційне поле корисним контентом

Підпишіться у соцмережах на тематичні групи з вивчення окремих предметів. У форматі коротких рилз, відео або дописів ви зможете дізнаватися роз’яснення складних тем. Приклад таких каналів:

  • на всі 200 — для підготовки з української мови;

  • iLearn — онлайн-платформа для підготовки з різних предметів;

  • ZNOhub — онлайн-школа з навчальними відео з різних предметів.

Якщо під час дозвілля ви переглядатимете корисний контент, це також підвищить ваші шанси на вступ у 2024 році.

У розділі Вступ ви можете дізнатися про всю офіційну та перевірену інформацію торішньої вступної кампанії. За перебігом вступної кампанії стежте в телеграм-каналі для вступників — ми повідомимо про всі важливі новини та надамо роз’яснення всіх складних тем. Майбутнім вступникам важливо знати останні новини про реформу вищої освіти та скасування бюджетних місць у вишах.

ВСТУПНІ ВИПРОБУВАННЯ НА БАКАЛАВРСЬКІ ПРОГРАМИ У 2024 РОЦІ: ЧОГО ОЧІКУВАТИ

3.png

Сьогодні під час пресзаходу було представлено модель вступної кампанії на бакалаврські програми у 2024 році. 

Цей рік буде вже третім роком, коли Україна через повномасштабне вторгнення росії не зможе провести повноцінне зовнішнє незалежне оцінювання для вступу на бакалаврські програми. З огляду на це до відповідних законодавчих актів буде внесено зміни, а також видано спеціальний Закон України, який визначить порядок проведення оцінювання вступників. Як зазначив Сергій Бабак, голова Комітету Верховної Ради України з питань освіти, науки та інновацій, зараз відповідний законопроєкт уже перебуває на етапі реєстрації у Верховній Раді.  

Вступні випробування на бакалаврські програми до закладів вищої освіти України буде проведено у форматі національного мультипредметного тесту  (НМТ) на комп’ютерній основі. В умовах війни НМТ — це найбільш оптимальний варіант проведення вступних іспитів задля забезпечення рівних умов для всіх вступників, незалежно від місця їхнього перебування.

У межах НМТ кожен учасник буде виконувати завдання із 4-х навчальних предметів, три з яких є обов’язковими (українська мова, математика та історія України), а один — на вибір із переліку (українська література, іноземна мова (англійська, німецька, французька, іспанська), біологія, хімія, фізика, географія). Предмет за вибором вступник зазначатиме під час реєстрації для участі в НМТ. 

Новацією 2024 року є розширення переліку обов’язкових предметів НМТ історією України. Це, безперечно, важливий державницький крок, адже глибоке розуміння історії свого народу, засноване на здатності критично аналізувати історичні події, установлювати причинно-наслідкові зв’язки й визначати тенденції й закономірності, є запорукою стійкості до історичних маніпуляцій і фейків, основою для формування національної свідомості та самоідентифікації. 

«Ми хочемо, щоб учасники тестування були якомога краще обізнаними в питаннях історії України, знали, які передумови цієї страшної війни, як сталося, що нині ми перебуваємо в цій точці відносин з росією. Проте не включатимемо в програму тестування весь історичний період. На НМТ перевірятимуть знання лише за період від ХVI століття дотепер», — прокоментувала Тетяна Вакуленко, директорка Українського центру оцінювання якості освіти.

Модель проведення передбачає, що чотири предметних тести учасник виконуватиме в один день: два предметних тести кожен по одній годині до перерви та два предметних тести кожен по годині — після перерви. Це насправді може бути важко. Але кращого варіанта в нинішніх складних безпекових умовах немає. Адже тільки цей передбачає одноразовий прихід вступника до пункту тестування. А це, зокрема, дуже важить для тих, хто змушений буде їхати до якогось іншого населеного пункту для участі в НМТ. Безпека та рівні умови – наш пріоритет. 

Як і минулого року, передбачено проведення двох сесій НМТ: основної та додаткової. У додатковій сесії тестування зможуть узяти участь ті вступники, які з поважних причин не пройшли тестування під час основної сесії. 

Тестування відбуватиметься в спеціально обладнаних комп’ютерних аудиторіях закладів освіти – тимчасових екзаменаційних центрах (ТЕЦ), створених у населених пунктах як в Україні, так і за її межами. 

image.png
  1. ЯК ЗАРЕЄСТРУВАТИСЯ НА ЗНО 2024?

  2. ЯК ОТРИМАТИ РЕЄСТРАЦІЙНУ КАРТКУ НА ЗНО З ОНЛАЙН СЕРВІСУ УЦОЯО

  3. ПОШИРЕНІ ЗАПИТАННЯ ПРО РЕЄСТРАЦІЮ НА ЗНО 2024

Реєстрація на ЗНО у 2024 році запланована на лютий-березень. Триватиме реєстрація трохи більше місяця. У цей період можна зареєструватися на основну сесію ЗНО. Про важливі моменти та покрокові інструкції від УЦОЯО читайте у цьому матеріалі.

ЯК ЗАРЕЄСТРУВАТИСЯ НА ЗНО 2024? 

Для того, щоб потрапити на тестування, необхідно пройти процедуру реєстрації. Але перед цим важливо визначитися з предметами, які ви будете складати на НМТ (ЗНО).

 

У 2024 році усі абітурієнти складають 4 дисципліни, 3 з яких обов’язкові – українська мова, математика, історія України. Четвертий предмет залежить від напряму підготовки, на який планує вступати учасник тестування. Цю інформацію можна уточники на сайті вишу або в його приймальній комісії.

 

Далі абітурієнт готує документи, дані з яких йому необхідно вводити під час реєстрації на ЗНО. 

Для реєстрації вам потрібен пакет документів на ЗНО: 

  • Засвідчена копія паспорта громадянина України (свідоцтва про народження); 

  • Дві фотокартки 3х4; 

  • Оформлена реєстраційна картка, бланк якої формується із використанням спеціального сервісу «Зареєструватися»;

  • Засвідчена копія документа про повну загальну середню освіту (для випускників минулих років);

  • За потреби інші документи (медичний висновок про створення про створення особливих умов для проходження ЗНО, копія документа про зміну імені/прізвища, копія нотаріально засвідченого перекладу українською мовою документів, наданих іноземною мовою для реєстрації).

Варто завчасно підготувати скановані копії документів. УЦОЯО зазначає, що на копії паспорта потрібно написати «Згідно з оригіналом» (без лапок), поставити підпис, свої ініціали та прізвище, дату засвідчення копії.

 

Наступний етап – створення персонального кабінету учасника НМТ на порталі УЦОЯО. Можливість зареєструватися та отримати реєстраційну картку з’явиться у лютому-березні 2024 року.

 

Важливо правильно ввести свої персональні дані, адресу електронної пошти, контактний номер телефону. Під час реєстрації на НМТ учень має вказати населений пункт в Україні чи іншій країні, де він буде складати іспити.

 

Для підтвердження персональних даних потрібно завантажити до персонального кабінету скани своїх документів.

 

Якщо під час внесення даних допущена помилка, учаснику може бути відмовлено в реєстрації. Також причиною відмови може стати ненадання копій документів або введення недостовірної інформації.

 

Щоб мати час виправити можливі помилки, варто завчасно розпочати реєстрацію на НМТ (ЗНО) 2024.

image.png

ЯК ОТРИМАТИ РЕЄСТРАЦІЙНУ КАРТКУ НА ЗНО З ОНЛАЙН СЕРВІСУ УЦОЯО

​      Ось алгоритм дій для отримання картки:

  1. У лютому-березні зайти на testportal.gov.ua та в розділі «Сфера діяльності» вибрати «ЗНО/ДПА»:

image.png
  • На сторінці, присвяченій ЗНО, вибрати кнопку «Зареєструватися»:

image.png
  • Далі потрібно буде обрати категорію (у 2024 році першою категорією буде – випускник закладу загальної середньої освіти 2023 року):

image.png
  • Заповнити всі необхідні поля з персональними даними, вибрати предмети, отримати контрольно-реєстраційний лист та картку з унікальним номером. 

  • Підтвердженням факту реєстрації для участі в ЗНО є Сертифікат і реєстраційне повідомлення учасника зовнішнього оцінювання. Ці документи дуже важливі, бо знадобляться для подальших процедур складання ЗНО.

  • Читайте також: ЗНО-2024: все, що потрібно знати батькам

  • ПОШИРЕНІ ЗАПИТАННЯ ПРО РЕЄСТРАЦІЮ НА ЗНО 2024

  • У цьому розділі ми намагалися дати відповіді на питання, які найчастіше цікавлять абітурієнтів.

  • ЩО РОБИТИ, ЯКЩО Я ОТРИМАВ СЕРТИФІКАТ І БАЧУ ПОМИЛКУ У СВОЇХ ДАНИХ?

  • Треба обов’язково внести зміни. Для цього потрібно знову пройти процес реєстрації у період, визначений МОН, з допомогою розділу «Внести зміни». Він буде активний під час періоду реєстрації на ЗНО 2024.

  •  

  • Вхід до сервісу – за номером і пін-кодом Сертифіката. Оформляємо нову реєстраційну картку, повторно формуємо комплект реєстраційних документів, вкладаємо до нього отриманий раніше Сертифікат.

  • ХТО І ЯК МОЖЕ ЗАРЕЄСТРУВАТИСЯ НА ДОДАТКОВУ СЕСІЮ НМТ?

  • Абітурієнти, які не змогли зареєструватися для проходження НМТ під час основного періоду реєстрації з поважних причин, мають додатково завантажити до персонального кабінету копії:

  • Заяви щодо надання можливості пройти НМТ під час додаткової сесії;

  • Документа, що підтверджує причину, через яку вони не змогли вчасно зареєструватися для проходження основної сесії НМТ.

  • У зв’язку зі складною безпековою ситуацією, скласти НМТ під час додаткової сесії зможуть також абітурієнти, яким завадила повітряна тривога під час основної сесії або інші поважні причини.

  •  

  • Докладніше про додаткову сесію можна дізнатися на сайті УЦОЯО.

bottom of page